Dodaj produkty podając kody
Stopy tancerza
Kilka słów o stopie
Stopa – część naszego ciała, o której najczęściej przypominamy sobie dopiero w okresie lata, kiedy to z racji upałów zaczynamy chodzić w odkrytym obuwiu ukazująć wszystkie całoroczne zaniedbania, braki leczenia, choroby i zwyrodnienia. Stopa to 26 kości i 33 stawy połączonych ze sobą ścięgnami, więzadłami i mięśniami. Rolą tak wielu połączeń jest dobra amortyzacja podczas przemieszczania. Stopa skonstruowana jest tak, aby podczas przemieszczania obciążenie naszego ciała było stopniowo przekazywane kolejnym odcinkom umożliwiając nam w ten sposób przemieszczanie się w dowolny sposób – począwszy od spokojnych, powolnych kroków, aż po bieg.
Kontuzje, choroby, zaniedbania...
Nasze stopy podczas nadmiernej lub niewłaściwej eksploatacji doznają szeregu kontuzji oraz stanów chorobowych. Najczęściej spotykamy otarcia, pęcherze, nagniotki, wrastające paznokcie, haluksy, itp. Każda z tych dolegliwości powoduje ból, który jest unikany poprzez omijanie miejsca wrażliwego za sprawą układania stopy z pominięciem obciążania miejsc bólowych. Taki stan, kiedy jest pogłębiany powoduje nadwyrężenie całej struktury stopy i osłabieniem jej funkcji. Dlatego też bardzo ważne jest, kiedy tylko zauważymy jakiś stan zapalny, poczujemy ból lub odczujemy inną niedogodność, aby zareagować natychmiast bez odkładania sprawy na czas „samo się zagoi”.
Zdrowe stopy drogą do sukcesu
Pamiętajmy, jako sportowcy, że stopy są podstawą naszego ruchu, naszej mobilności, są podporą i umożliwiają nam przemieszczanie się. Ich zdrowie i dobry stan przekłada się na nasze osiągnięcia i radość z wyników. Dlatego też nasza opieka nad nimi powinna obejmować nie tylko ich pomalowanie, lecz:
- usuwanie zlodowaconego naskórka,
- regularne właściwe przycinanie paznokci,
- dbałość o higienę po treningu, jak i w miejscach publicznych, aby zapobiegać przejmowania chorób skóry i paznokci,
- odpowiednio dobranego obuwia oraz skarpet.
Pamiętajmy, że jeśli problem nas przerasta zawsze z pomocą nam posłuży osoba wykwalifikowana – począwszy od kosmetyczki, a skończywszy na lekarzu zajmującego się stopami – podologiem.
Autor: Belka